Leading Manufacturer of tent air cooler, industrial air cooler, 2.5 feet plastic air cooler, plastic air cooler, blue desert air cooler and 20l industrial white air cooler from New Delhi.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 12000 m3/h |
| Tank Capacity | 200 L |
| Coverage Per Unit | 1500 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 30 Inches |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 400 W |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50L |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Color | Black |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 75 L |
| Capacity | 40 L |
| Blower/Fan Size | 16 Inch |
| Water Tank Capacity | 75 L |
| Cooler Type | Portable |
| Material | Plastic |
| Air Delivery | 4500 m³/hr |
| Motor Type | Copper Motor |
| Power Consumption | 240 Volts |
| Weight | 7 Kg |
| Humidity Control | Yes |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Body Material | Plastic |
| Inverter Compatibility | Yes |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Water Level Indicator | Yes |
| Additional Features | Dust Filter |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 150 L |
| Capacity | 36 L |
| Blower/Fan Size | 18 Inch |
| Water Tank Capacity | 150 L |
| Cooler Type | Portable |
| Material | Metal |
| Air Delivery | 18000 m³/hr |
| Motor Type | Heavy Duty Motor |
| Body Material | ABS Plastic |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Inverter Compatibility | No |
| Additional Features | Auto Swing |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220V |
| Color | White |
| Frequency | 50Hz |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 60L |
| Material | Plastic |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Color | Blue |
| Power Consumption | 5kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Cooler Type | Room |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 20L |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Color | White |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 18000 m3/h |
| Tank Capacity | 100 L |
| Coverage Per Unit | 1000 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 22 Inches |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 400 W |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Usage Type | Event Tent |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / unit Get Latest Price
| Cooler Type | Desert |
| Tank Capacity | 50 L |
| Cooling Area | 400 sq.ft. |
| Material | Plastic |
| Body Material | Plastic |
| Air Delivery | 3500 CMH |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Power Consumption | 3kW |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Inverter Compatibility | Yes |
| Brand | Novamax |
| Water Level Indicator | Yes |
| Inverter Compatible | Yes |
| Control Type | Manual |
| Fan / Blower Type | Fan |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 10 unit
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 L |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 L |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
| Shape | Rectangular |
| Phase | Single |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 L |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Type | Desert Air Cooler |
| Brand Name | Crown |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 120V |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 L |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 30 Inches |
| Air Flow | 25000m3/h |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Weight | 52Kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 L |
| Material | Metal |
| Power Consumption | 2kW |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Overflow Indicator | Yes |
| Humidity Control | Yes |
| Inverter Compatibility | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50L |
| Remote Controlled | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| location | pan |
| quality | standard |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 20L |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Pack Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
| Color | White |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 L |
| Material | Plastic |
| Mosquito/Dust Filter | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single |
| Shape | Rectangular |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 L |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 20L |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Color | White |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 30 L |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 30 L |
| Material | Metal |
| Power Consumption | 5kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 30 L |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Color | Black |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Power Consumption | 2kW |
| Over load protection | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
| Portable | Yes |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 Ltr |
| Cooler Type | Portable |
| Capacity | 36 L |
| Fan/Blade Size | 14 Inch |
| Material | Plastic |
| Body Material | Plastic (ABS/PP) |
| Air Delivery | 2000-3500 m³/hr |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Inverter Compatibility | Yes |
| Motor Winding | Copper |
| Water Level Indicator | Yes |
| Blower/Fan Type | Centrifugal Fan |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Over load protection | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Portable | Yes |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Brand | Quattrox |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Portable | Yes |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Temperature display | Yes |
| Water inlet | Manual |
| Inverter Compatibility | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Portable | Yes |
| Color | White |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 18000 m3/h |
| Air Flow | 20000 m3/h |
| Cooler Type | Portable |
| Tank Capacity | 200 L |
| Power | 3 kW |
| Coverage Per Unit | 2000 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 28 Inches |
| Application Area | Factory |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 750 W |
| Speed Control | Two Speed |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 40 Ltr |
| Cooler Type | Portable |
| Capacity | 15 L |
| Fan/Blade Size | 12 Inch |
| Material | Plastic |
| Body Material | Plastic (ABS/PP) |
| Air Delivery | 2000-3500 m³/hr |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Inverter Compatibility | Yes |
| Motor Winding | Copper |
| Water Level Indicator | Yes |
| Blower/Fan Type | Centrifugal Fan |
| Features | Ice Chamber |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 8000 m3/h |
| Cooler Type | Desert Cooler |
| Capacity | 70 L |
| Power | 0.75 kW |
| Tank Capacity | 110L |
| Material | Plastic |
| Application Area | Showroom |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Plastic |
| Power Consumption | 250W |
| Mounting Type | Roof Top |
| Speed Control | Single Speed |
| Cooling Pad Type | Honeycomb |
| Cooling Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Orange |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 18000 m3/h |
| Cooler Type | Portable |
| Capacity | 110 L |
| Tank Capacity | 150 L |
| Coverage Per Unit | 1500 sq ft |
| Material | Plastic |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Consumption | 290 Volts |
| Overflow Indicator | Yes |
| Cooling Medium | Honeycomb Pads |
| Power Input | 500 W |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Brand | Quattrox |
| Model | Safari |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Cooler Type | Desert |
| Tank Capacity | 50 L |
| Tank Capacity (in L) | 35 L |
| Body Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Fan Size (in inch) | 24 inch |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Motor Winding | Aluminium |
| Air Delivery (in m³/hr) | 4500 m³/hr |
| Inverter Compatible | Yes |
| Mosquito/Dust Filter | Yes |
| Number of Speeds | 3 |
| Special Features | Auto Swing |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Shape | Rectangular |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 2 Piece
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India