Our range of products include black tent cooler, industrial tent cooler, tent cooler, industrial tent air cooler, quattrox 50l industrial tent cooler and tent air cooler.
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 10000 m3/h |
| Tank Capacity | 100 L |
| Coverage Per Unit | 1500 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 20 Inches |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 500 W |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 50 L |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 20 Inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 12000 m3/h |
| Tank Capacity | 150 L |
| Coverage Per Unit | 1000 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 26 Inches |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 500 W |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Usage Type | Event Tent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 20000 m3/h |
| Tank Capacity | 100 L |
| Coverage Per Unit | 1000 sq ft |
| Blade Size | 20 Inches |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Fan Type | Axial Fan |
| Power Input | 400 W |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Usage Type | Marriage Tent |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | White |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Metal |
| Body Material | Plastic |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Blade Size | 20 Inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Weight | 52Kg |
| Tank Capacity | 300 L |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 10000 m3/h |
| Tank Capacity | 50 L |
| Coverage Per Unit | 1000 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 26 Inches |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 400 W |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 50Kg |
| Water Tank | 90L |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India