Our product range includes a wide range of ceiling fan and crompton ceiling fan.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Sweep (Blade Size) | 1200 mm (48") |
| Sweep Size | 1200 mm |
| Brand | Bajaj |
| Motor Type | Aluminium Winding |
| Air Delivery | 220 CMM |
| Power Consumption | 28 W |
| Star Rating | 3 Star |
| Air Delivery (CMM) | 215 m³/min |
| Color | White |
| Number of Blades | 3 |
| Color / Finish | White |
| Remote Control | Yes |
| Warranty | 2 Years |
| Speed | 350 RPM |
| Speed (RPM) | 380 RPM |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 1400 mm |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Speed | HIGH |
| Warranty | 1 Year |
| Noise Level | 60 dB |
Minimum order quantity: 10 Piece
Ceiling Fans are perfect for consistent airflow and year-round use. Crompton’s advanced technology ceiling fan ensures your home stays cool and comfortable.
₹ 3200 / UNIT Get Latest Price
| Model Series | High Speed |
| Sweep Size | 1400 mm |
| Motor Type | AC Induction |
| Power | 35 W |
| Star Rating | 3 Star |
| Control Type | Pull Cord |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Speed | 12 |
| Warranty | 6 Months |
| Noise Level | 55 dB |
| Weight | 4 kg |
| Air Delivery | 220 m³/min |
| Dimensions | 12x12 mm |
| Body Color | Brown |
Minimum order quantity: 50 UNIT
Ceiling Fans are perfect for consistent airflow and year-round use. Crompton’s advanced technology ceiling fan ensures your home stays cool and comfortable.
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India