Manufacturer of a wide range of products which include electric room heater, gopi room heater and quattrox electric room heater.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Heat Convector |
| Brand | QUATTROX |
| Type | Electric Room Heater |
| Mounting Type | Portable |
| Voltage | 230 V |
| Size | 16 inch |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Portable | Portable |
| Material | Aluminum |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 60 degree c |
| Usage | Indoor Outdoor Both |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 1100 W |
| Power | 800 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Quartz Heater |
| Brand | Usha |
| Power Consumption | 2000 W |
| Power | 2000 W |
| Type | Electric Room Heater |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Voltage | 240 V |
| Size | 16 inch |
| Number of Rods/Heating Element | 1 |
| Heating Element Material | Copper |
| Body Material | Stainless Steel |
| Portable | Portable |
| Material | Copper |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 1500 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Blower |
| Brand | Gopi |
| Type | Electric Room Heater |
| Mounting Type | Portable |
| Voltage | 230 V |
| Size | 16 inch |
| Number of Rods/Heating Element | 1 |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminum |
| Portable | Portable |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Usage | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 1500 W |
| Power | 2000 W |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Halogen Heater |
| Brand | QUATTROX |
| Type | Electric Room Heater |
| Mounting Type | Portable |
| Voltage | 230 V |
| Size | 10 inch |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Body Material | Stainless Steel |
| Portable | Portable |
| Material | Aluminum |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 60 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 1100 W |
| Power Consumption | 2500 W |
| Power | 800 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India