Leading Manufacturer of electric fan heater and blower room heater from New Delhi.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Heating Element | Quartz |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Heat Modes | Medium |
| Number of Rods/Heating Element | 1 |
| Brand | Havells |
| Voltage | 220 V |
| Heating Element Material | Copper |
| Body Material | ABS Plastic |
| Heater Material | Copper |
| Warranty | 1 Year |
| Temperature Range | 60 °C |
| Coverage Area | 180 sq ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Type | Electric Fan Heater |
| Wattage | 600 W |
| Power | 2000 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1850 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Blower |
| Brand | Usha |
| Type | Electric Room Heater |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Mounting Type | Portable |
| Body Material | ABS Plastic |
| Voltage | 230 V |
| Size | 16 inch |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Portable | Portable |
| Material | Aluminum |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 1000 W |
| Power | 2000 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India