Pioneers in the industry, we offer duct air cooler, tent cooler and nuspak commercial air cooler from India.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Ltr |
| Material | Plastic |
| Power | 3 HP |
| Remote Controlled | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Marut Air is the leading supplier of energy-efficient heavy duty industrial air cooler in India. All the commercial and industrial facilities require efficient cooling to provide a comfortable working atmosphere to their employees. It is also highly significant to improve the efficiency of business processes and equipment installed in the building.
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 12000 m3/h |
| Tank Capacity | 200 L |
| Coverage Per Unit | 1000 sq ft |
| Material | Plastic |
| Blade Size | 26 Inches |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Power Input | 400 W |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Usage Type | Event Tent |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Air Flow | 18000 m3/h |
| Tank Capacity | 200 L |
| Coverage Per Unit | 2000 sq ft |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Color | White |
| Mounting | Portable on Wheels |
| Material | Stainless Steel |
| Fan Type | Axial Fan |
| Body Material | Plastic |
| Wattage | 60 W |
| Power Input | 500 W |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single |
| Voltage | 220V |
| Fan Size | 24 Inch |
| Blade Size | 30 Inches |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 120L |
| Product Dimension | 1130 x 600 x 1880 |
| Product Code | TK12GB |
| Warranty | ONE YEAR WARRANTY |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Find here Nuspak Commercial Air Cooler, Nuspak Tent Cooler dealers, retailers, stores & distributors. Get latest prices, models & wholesale prices for buying Nuspak Commercial Air Cooler.
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India