Our range of products include electric tea kettle, electric bread toaster and electric induction.
₹ 520 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1.7L |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 1500W |
| Auto Switch Off | Yes |
| ISI Certified | Yes |
| Temperature Control | Boil Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Find here Electric Tea Kettle, Electric Teapot manufacturers, suppliers & exporters in India. Get contact details & address of companies manufacturing and supplying Electric Tea Kettle, Electric Teapot, Tea Making Kettle across India.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Toaster Type | Oven Toaster |
| Number of Slices | 2 slice |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1 KW |
| Brand | Prestige |
| Supply Voltage | 220 V |
| Type | 2 Slice Toasters |
| Number of Bread Slots | 2 |
| Weight | 1.0 kg |
| Warranty | 1 years |
| Material | Aluminum |
| Variable Browning Control | 1-5 Levels |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Hpme |
Minimum order quantity: 10 Piece
Find a variety of pop up toasters from different brands, capacities, and features at Flipkart. Compare prices, ratings, and offers on toasters that can toast, defrost, and reheat bread quickly and easily.A Smart Bread Toaster for Your Home (750 Watt) (Black) Up to 5% back with Amazon Pay ICI...
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Heating Technology | Induction |
| Number of Zones | 2 |
| Power | 2000 Watt |
| Control Type | Push Button |
| Application | Domestic |
| Body Material | ABS Plastic |
| Material | Stainless Steel |
| Fast Heating | Yes |
| Design | Tabletop |
| Surface Material | Microcrystalline |
| Safety Features | Overheat Protect |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Learn what electrical induction is, how it works, and how it is used in various devices. Find out the history of electromagnetic induction, the formula for magnetic flux, and the examples of generators, transformers, and radio waves.
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India