Providing you the best range of blue mist fan, water mist fan, industrial mist fan, oval fiber mist fan, industrial black mist fan and stainless steel mist fans with effective & timely delivery.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 26 Inch |
| Wattage | 45 W |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Material | Metal |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 26 Inch |
| Wattage | 45 W |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 24 Inch |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 24 Inch |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 26 Inch |
| Usage/Application | Garden |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 26 |
| Tank Capacity | 10ltr |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Mist Fan Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer mist fans steel body, nozzle mist fan, pressa mist fan and outdoor mist fan.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 16 Inch |
| Wattage | 45 W |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 45 W |
| Fan Size | 26 Inch |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 30 Inch |
| Material | Plastic |
| Air Flow | 5000-8000 CFM |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Tank Capacity | 50 L |
| Power Consumption | 200 W |
| Application | Outdoor Cafe |
| Voltage | 240W |
| Phase | Single |
| Usage/Application | COMMERCIAL USE |
| Speed Control | 3 Speed |
| Body Material | Plastic |
| Tilt Adjustment | Adjustable |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | Air Circulator |
| Airflow | 5001–10000 m³/hr |
| Blade Size (Sweep) | 450 mm (18 inch) |
| Fan Size | 451–600 mm |
| Sweep Size | 450 mm |
| Motor Type | Copper Motor |
| No. of Blades | 2 |
| Motor Power | 1.1–2 HP |
| Warranty | 2 Years |
| Power Consumption | 100-150 W |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Phase | Three Phase |
| Wattage | 45 W |
| Features | Adjustable Height |
| Speed | 901–1400 rpm |
| Blade Material | Aluminium |
| Speed (RPM) | 2000 - 2300 RPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Industrial |
| Body Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India