Leading Manufacturer of gas room heater, patio garden heaters, electric patio heater, gas patio heater, draco - 25 electric heater and outdoor garden heater from New Delhi.
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Fuel Type | LPG |
| Mounting Type | Portable |
| Brand | quattrox |
| Cylinder Capacity | 5 Kg |
| Power | 4500 W |
| Number of Rods/Heating Element | 3 |
| Voltage | 230 V |
| Heater Type | Convection |
| Body Material | Iron |
| Heating Element Material | Ceramic |
| Gas Consumption | 0.125 gms / hr |
| Heating Capacity | 12000 |
| Fan/Blower | Yes |
| Portable | Portable |
| Warranty | 1 Year |
| Heat Modes | Yes |
| Size/Dimension | 2.3 |
| Weight | 8 kgs |
| Model Number | HO-FSC 40 |
| Heating Coverage Area | 400 sqft |
| Noiseless Operation | Yes |
| Usage | Indoor Outdoor Both |
| Country of Origin | Made in India |
| Power (Watt) | 1500 W |
| Wattage | 3000 W |
| Type | Gas + Electric |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Floor Standing |
| Fuel Type | LPG |
| Heating Element | Halogen |
| Power Rating | 2000 W |
| Shape | Round |
| Mounting | Floor Standing |
| Ignition Type | Manual |
| Body Material | Aluminium |
| Area Coverage | 10–15 m² |
| Type | Gas Patio Heater |
| Voltage | 220V |
| Flame Failure Device | Yes |
| Heat Settings | 2 Settings |
| Color | White |
| Finish | Black Powder Coat |
| Control Type | Pull Cord |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Power (Watt) | 1000 W |
| Wattage | 500 W |
| Type | Gas |
| Warranty | 1 Year |
| Portable | Portable |
| Usage | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / UNIT Get Latest Price
| Size | 2 ft |
| Shape | Round |
| Body Material | Stainless Steel |
| Type | Gas Patio Heater |
| Usage/Application | Can Be Used To Make The Place Warm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 UNIT
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Pyramid |
| Shape | Round |
| Fuel Type | Propane |
| Power Rating | 10 kW |
| Body Material | Aluminium |
| Ignition Type | Electronic |
| Area Coverage | 15–20 m² |
| ISI Certified | Yes |
| Flame Failure Device | Yes |
| Caster Wheels | With Wheels |
Minimum order quantity: 5 Piece
Electric heaterIn line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality Quattrox Electric Room Heater. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Quartz |
| Brand | Eveready |
| Type | Electric Room Heater |
| Mounting Type | Portable |
| Star Rating | 2 Star |
| Voltage | 240 V |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Heating Element Material | Copper |
| Model Name/Number | draco -25 |
| Tank Body Material | ABS Plastic |
| Material | Aluminum |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Wattage | 1100 W |
| Power | 2000 W |
| Power (Watt) | 1500 Watts |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Pyramid |
| Fuel Type | LPG |
| Power Rating | 12 kW |
| Shape | Round |
| Body Material | ABS Plastic |
| Ignition Type | Manual |
| Area Coverage | 15–20 m² |
| Type | Gas Patio Heater |
| Usage/Application | Can Be Used To Make The Place Warm |
| Voltage | 220V |
| Flame Failure Device | Yes |
| Caster Wheels | Without Wheels |
| Finish | Black Powder Coat |
| Surface Finish | Polished |
| Phase | Single |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Heating Element | Wick |
| Type | Quartz Room Heater |
| Ignition Type | Automatic |
| Brand | Toyotomi |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Power | 200 watts |
| Voltage | 230 V |
| Body Material | ABS Plastic |
| Wattage | 1000 W |
| Heating Element Material | Ceramic |
| Fan/Blower | Yes |
| Portable | Portable |
| Heating Coverage | 500 sqft |
| Heat Output | 23500 btu |
| Tank Capacity | 6 L |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 17500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Quartz |
| Brand | Eveready |
| Size | 5.5 ft |
| Mounting Type | Portable |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240 V |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Material | Aluminum |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 1000 W |
| Wattage | 700 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4200 / unit Get Latest Price
| Heating Element | Wick |
| Ignition Type | Automatic |
| Product Type | Kerosene |
| Brand | crown |
| Power | 50 watts |
| Voltage | 220 V |
| Heating Coverage | 400 sqft |
| Heat Output | 11000 btu |
| Type | kero heater |
| Tank Capacity | 6 L |
| Wattage | 2000 W |
| Number of Rods/Heating Element | 1 |
| Body Material | Metal |
| Fan/Blower | No |
| Material | Aluminium |
| Heating Element Material | Iron |
Minimum order quantity: 10 unit
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Loan Amount | Up to ₹25 lakh |
| Property Type | Resale |
| Tenure | 10-15 years |
| Shape | Round |
| Interest Type | Floating |
| Body Material | Metal |
| Funding Ratio | 76-80% |
| Borrower Type | Salaried |
| Type | Gas Patio Heater |
| Size | 6INCH |
| Usage/Application | ELECTRIC |
| Voltage | 3000 W |
| Heater Material | STAINLESS STEEL |
| Brand | QUATTRO |
| Power | 3 K.V |
| Color | WHITE |
| Repayment Mode | Step Down EMI |
| Top Up Available | Yes |
| Approval Time | 3-5 Days |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Heat Convector |
| Wattage | 2000 W |
| Brand | QUATTRO |
| Power | 2000 W |
| Type | Electric Room Heater |
| Mounting Type | Portable |
| Number of Rods/Heating Element | 3 |
| Voltage | 230 V |
| Size | 16 inch |
| Heating Element Material | Copper |
| Fan/Blower | No |
| Material | Copper |
| Portable | Non Portable |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 2 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 10 Piece
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India