Our range of products include electric pedestal fan mist fan, industrial pedestal fan, silver mist fans, electric pedestal fan, mild steel maroon pedestal fan and farata fan.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 45 W |
| Fan Size | 16 Inch |
| Usage/Application | Air Cooling |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 45 W |
| No. of Blades | 2 |
| Motor Type | Copper |
| Body Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Domestic |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Fan Size | 24 inch |
| Tank Capacity | 40 L |
| Area Coverage | 800 Sq.Ft. |
| No. of Blades | 3 |
| Misting Type | Nozzle |
| Body Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 220 W |
| Wattage | 60 W |
| Warranty | 1 Year |
| Speed (RPM) | 1200 |
| Power Consumption | 290 Volts |
| Motor Winding | 100% Copper |
| Features | Adjustable Height |
| Number of Blades | 3 |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Quattrox |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 600 mm |
| No. of Blades | 3 |
| Warranty | 1 Year |
| Speed | 1300 RPM |
| Body Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 45 W |
| No. of Blades | 2 |
| Warranty | 1 Year |
| Speed (RPM) | 900 |
| Power Consumption | 240 Volts |
| Brand | Quattrox |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 45 W |
| No. of Blades | 4 |
| Warranty | 1 Year |
| Speed (RPM) | 800 |
| Power Consumption | 260 Volts |
| Body Material | Metal |
| Brand | Quattrox |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Crompton |
| Sweep Size | 450 mm (18 Inch) |
| No. of Blades | 3 |
| Warranty | 1 Year |
| Air Delivery | 2 DAY |
| Motor Type | Copper |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 500 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Motor Type | Aluminium |
| Usage/Application | Domestic |
| Body Material | Plastic |
| Blade Material | Metal |
| No. of Blades | 4 |
| Speed (RPM) | 2 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 450 mm |
| No. of Blades | 3 |
| Warranty | 1 Year |
| Speed (RPM) | 7 |
| Power Consumption | 6 |
| Motor Type | Aluminium |
| Usage/Application | Domestic |
| Body Material | Plastic |
| Blade Material | Metal |
Minimum order quantity: 8 Piece
₹ 6800 / Unit Get Latest Price
| Sweep Size | 450 mm |
| Size/Height | 18 Inch |
| Power | 160 W |
| Fan Type | Industrial |
| Power Consumption | 100 W |
| Warranty | 1 Year |
| Blade Material | Aluminium |
| Speed Control | 3 speed |
| No. of Blades | 3 |
| Air Delivery (M3/Hour) | 270 |
| Speed (RPM) | 800 |
| Usage Area | Factory |
| Body Color | Green |
| Mounting | Pedestal |
| Brand | Almonard |
Minimum order quantity: 10 Unit
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 250 mm |
| Warranty | 1 Year |
| No. of Blades | 3 |
| Speed (RPM) | 1000RPM |
| Body Material | Metal |
| Voltage | 240 Volts |
| Brand | Crompton |
| Model | Torpedo HS PF |
Minimum order quantity: 10 Piece
Discover the Highspeed Torpedo, your answer to comprehensive cooling. With an impressive 105 mm coverage area, this fan ensures maximum air circulation in any room. Its smooth oscillation guarantees even distribution, while the thermal overload protection safeguards the motor for long-lasting performance. Tailor your comfort with its 3-speed settings, and adjust the height to your liking. Embrace cool and customized air circulation with the Highspeed Torpedo.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 600 mm (24 Inch) |
| Brand | Almonard |
| Power | 200 W |
| Fan Type | Industrial |
| Blade Material | Aluminium |
| Speed Control | 3 speed |
| No. Of Blades | 3 blades |
| Usage Area | Factory |
| Oscillation | Oscillating |
| Body Color | Green |
| Mounting | Pedestal |
Minimum order quantity: 5 Piece
Almonard 18” (450mm) Mark-II Pedestal Fan - High Speed Stand Fan with 3 Speed Settings & Cast Aluminum Metal Blades - 90 Degree Oscillating Pedestal Fan with Adjustable Fan Height & Tilt - Ivory
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Blade Length (Sweep) | 600mm |
| Sweep Size | 600 mm |
| Speed | 280 RPM |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Noise Level | 60 dB |
| Color | Brown |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Sweep Size | 450 mm (18 Inch) |
| Brand | Crompton |
| Power | 60 W |
| Speed Control | 3 speed |
| Blade Material | Plastic |
| No. Of Blades | 3 |
| Body Material | Metal |
| Usage Area | Factory |
| Voltage | 220 V |
| Oscillation | Yes |
| Remote Control | No remote |
| Body Color | Grey |
| Model Name/No. | Windstar Farrata |
| Fan Type | High speed |
Minimum order quantity: 10 Piece
All Crompton fans are available in various designs, sizes, and colour options to complement and enhance the aesthetics of your rooms. Some bestsellers from Crompton include Hill Briz Deco, Super Briz Deco, Energion, Aura, and more. Select the fan of your choice and place your order online.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Orient Electric |
| Sweep Size | 450 mm (18 Inch) |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Fan Type | High-Speed Fan |
| Blade Size (Sweep) | 600 mm (24 inch) |
| No. of Blades | 3 |
| Motor Type | Copper Motor |
| Power Consumption | 100-150 W |
| Number of Blades | 3 Blades |
| Wattage | 45 W |
| Features | Adjustable Height |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Industrial |
| Speed (RPM) | 2000 - 2300 RPM |
| Body Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Brand | Havells |
| Power | 60 W |
| Sweep Size | 400 mm (16 Inch) |
| Speed Control | 3 speed |
| Blade Material | Aluminium |
| No. of Blades | 3 |
| Usage Area | Factory |
| Motor Type | Copper |
| Oscillation | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Remote Control | With remote |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
About this item Introducing the Gale Classic pedestal fan, designed to provide you with superior air delivery and a range of features that make it the perfect addition to your home or office. With an impressive air delivery of 105 cubic meters per minute, you can enjoy a refreshing breeze even in the hottest of summers. The high-speed operation of our pedestal fan, with a maximum RPM of 2100, ensures that you get the maximum comfort. The easy neck tilting feature lets you direct the air flow ...
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India