Our range of products include 1200 watt quartz heater, quartz room heater, kero heater wicks, electric halogen heater, tower room heater and quattrox panel heater.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Quartz |
| Brand | Havells |
| Type | Quartz Room Heater |
| Mounting Type | Portable |
| Number of Rods/Heating Element | 3 |
| Voltage | 230 V |
| Size | 10 inch |
| Power | 1200W |
| Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 2 kg |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Material | Copper |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Power | 1200W |
| Brand | Havells |
| Type | Quartz Room Heater |
| Number of Rods/Heating Element | 3 |
| Body Material | Aluminium |
| Color | White |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 750 / UNIT Get Latest Price
| Wick Shape | Long |
| Make | Plain Cotton |
| Wick Style | Phool Batti |
| Color | White |
| Count per Kg (Approx) | 8000 |
| Wattage | 600 W |
| Tank Capacity | 6 L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 UNIT
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Number of Halogen Tubes | 2 |
| Heater Type | Heat Convector |
| Number of Heat Settings | 2 |
| Mounting Type | Portable |
| Number of Tubes/Heating Element | 2 |
| Brand | Havells |
| Voltage | 240 V |
| Size | 12 inch |
| Heating Element Material | Copper |
| Thermal Cutoff | Yes |
| Auto Revolving Heater | Yes |
| Material | Copper |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 2 kg |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Coverage Area | 150 sq ft |
| Wattage | 1000 W |
| Power | 2000 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Quartz |
| Brand | Usha |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Voltage | 240 V |
| Size | 16 inch |
| Body Material | ABS Plastic |
| Fan/Blower | Yes |
| Heat Modes | Yes |
| Certification | Yes |
| Over Heat Protection | No |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 60 degree c |
| Wattage | 1200 W |
| Heating Element Material | Aluminium |
| Power | 2000 W |
| Material | Copper |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Brand | QUATTRO |
| Type | Carbon Room Heater |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Size | 16 inch |
| Body Material | Ceramic |
| Warranty | 2 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Heater Type | Heat Convector |
| Heating Element Material | Copper |
| Mounting Type | Portable |
| Voltage | 240 V |
| Fan/Blower | No |
| Material | Copper |
| Portable | Portable |
| Weight | 2 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 500 W |
| Power | 2000 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Wick Shape | Round |
| Type | Kerosene |
| Make | kero wick |
| Heating Element | Wick |
| Ignition Type | Manual |
| Wick Style | Phool Batti |
| Color | Yellow |
| Brand | Toyoset |
| Count per Kg (Approx) | 8000 |
| Power | 100 watts |
| Voltage | 230 V |
| Wattage | 1200 W |
| Heating Element Material | Iron |
| Material | Mild Steel |
| Heating Coverage | 500 sqft |
| Heat Output | 11000 btu |
| Tank Capacity | 6 L |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
KERO WICK KERO WICK In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
₹ 6800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 750 W |
| Number of Rods/Heating Element | No Element |
| Heating Element Material | Ceramic |
| Type | Carbon Room Heater |
| Body Material | Ceramic |
| Fan/Blower | No |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7280 / Piece Get Latest Price
| Heating Element Material | Ceramic |
| Number of Rods/Heating Element | No Element |
| Wattage | 500 W |
| Type | Electric Room Heater |
| Body Material | Ceramic |
| Fan/Blower | No |
| Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Fins | 11 Fins |
| Brand | Hindware |
| Power (Watt) | 2000 Watts |
| Warranty | ONE YEAR WARRANTY |
| Model Name/Number | 789439 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
HINDWARE SMART APPLIANCES will provide On-call support followed by a technician inspection at your location. HINDWARE SMART APPLIANCES expert will repair the product or provide a replacement or service letter, as applicable.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Blower |
| Brand | Sujata Room heater |
| Power | 2000 W |
| Mounting Type | Portable |
| Voltage | 240 V |
| Size | 16 inch |
| Material | Aluminum |
| Weight | 2 kg |
| Warranty | 1 year |
| Temperature Range | 35 degree c |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Type | Quartz Room Heater |
| Heating Element | bajaj |
| Power | 2000 w |
| Voltage | 220 v |
| Capacity | 7 fins |
| Material | Aluminum |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Heater Material | Ceramic |
| Voltage | 240 V |
| Weight | 40 Kg |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Aluminium (Body) |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 10 Piece
A diesel air heater is a heating device that uses diesel as its primary fuel source. It is this diesel that mixes with air to produce heat that is used to warm a vehicle's external environment. A standard diesel air heater will only use a small amount of fuel to heat the vehicle
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Heat Convector |
| Brand | Havells |
| Room Size | 150–200 sq ft |
| Type | Carbon Room Heater |
| Mounting | Table Top |
| Body Material | ABS Plastic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Heat Settings | 1 Setting |
| Voltage | 230 V |
| Size | 12 inch |
| Number of Rods/Heating Element | 2 |
| Heating Element Material | Copper |
| Fan/Blower | No |
| Heat Modes | Yes |
| Safety Features | Overheat Protection |
| Material | Copper |
| Thermostat Control | Yes |
| Weight | 2 kg |
| Number Of Fins | 5 Fins |
| Warranty | 1 year |
| Caster Wheels | With Wheels |
| Temperature Range | 35 degree c |
| Wattage | 800 W |
| Power Rating | 1000 W |
| Power | 2000 W |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5200 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Fan Heaters |
| Heating Element | PTC |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Type | Electric Room Heater |
| Number of Rods/Heating Element | 1 |
| Voltage | 220 V |
| Heating Coverage Area | 200 sq ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Wattage | 2500 W |
| Heating Element Material | Ceramic |
| Portable | Portable |
| Warranty | 1 Year |
| Temperature Range | 20-50 degree c |
| Color | White |
| Heater Material | Plastic |
| Brand | Warmex |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 300 / UNIT Get Latest Price
| Tank Capacity | 6 L |
| Wattage | 600 W |
| Type | Carbon Room Heater |
| Number of Rods/Heating Element | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 UNIT
₹ 18500 / UNIT Get Latest Price
| Size | 5.5 ft |
| Wattage | 800 W |
| Body Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 UNIT
₹ 1660 / Piece Get Latest Price
| Type | Quartz Room Heater |
| Rated Wattage | 2000 W |
| Heating Element | Quartz Infrared |
| Power | 2000 w |
| Voltage | 1100 v |
| Capacity | 9 fins |
| Number of Rods/Heating Element | No Element |
| Wattage | 1000 W |
| Warranty | 1 years |
| Temperature Range | 55 degree c |
| Compatible Power | 10 amps |
| Coverage Area | 400 sq ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Heating Element Material | Copper |
| Material | Ceramic |
Minimum order quantity: 10 Piece
Brand: Bajaj Power:1000W Includes bright nickel chrome plated reflector Superior heating element ISI marked Additional Features: Nickel chrome plated mesh grid, tilting legs and adjustable height From the Manufacturer The Bajaj Minor Room Heater is an excellent way to stay warm, on a cold day.
Pawan Gupta (CEO)
Shri Shyam Traders
House No. 8209, Roshanara Road, Landmark Subzi Mandi
New Delhi - 110007, Delhi, India